Köpük Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi Yöntemi

Köpükle Varis Tedavisi hem hızlı hem de konforludur.

Varis, toplumun büyük bir bölümünde görülen ve çoğu zaman yaşamı oldukça zorlaştıran bir rahatsızlıktır.

Varisin sebepleri her bireyde aynı olmayabilir. Bununla birlikte, varisler farklı kategorilerde değerlendirip, tedavi edilen bir rahatsızlıktır.

Kılcal varisler, orta boy varisler ve büyük varisler olarak sınıflandırılan bu rahatsızlık, bacak yaralarından, gece ağrılarına kadar birçok belirti ile kendini gösterir.

Varisler, bacaklarda ve ayaklarda istenmeyen görüntülere yol açtığı için, kişinin yaşam kalitesini düşürebilir.

Varisin Tedavisi Geciktirilmemelidir

Varislerin tedavisi konusunda doğru adımların atılması, ileride oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesi gerekir. Varis, bazı hastaların yaşamını fazla etkilemese de, birçok kişide sağlık açısından zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, varise çözüm olduğu iddia edilen birçok ürünü denemek yerine, doktorunuzdan bilgi almanız ve ona göre hareket etmeniz doğru olacaktır.

Günümüzde varis tedavisi, eskiye nazaran çok daha hızlı ve pratik hale gelmiştir. Varis ameliyatı yerine bugün hastalar, daha hızlı ve kalıcı yöntemlerle tedavi edilebilmektedirler. Köpük tedavisi de bu yöntemlerden biridir.

Varislerin nedeni, toplardamarlardaki kapak sorunlarına bağlı olarak, damarların genişlemesi ve görevini tam olarak yerine getirememesidir. Kanın kapaklarda yarattığı basınç ve birikme nedeniyle, damarlarda oluşan genişleme ve şişlik, çoğu zaman gözle görülür bir haldedir.

Derinlerde yer alan damarlarda görülen varisler için venöz doppler ultrason yapılmaktadır.

Birçok varis rahatsızlığında;

  • ağrı,
  • yanma,
  • kaşıntı,
  • kramp,
  • yorgunluk ve
 • ağırlaşma hissi

görülür. Bu etkiler genellikle günün ilerleyen saatlerinde şiddetini arttırır. Bacaklardaki yaralar, morluklar, ayak bileklerindeki şişlikler gibi etkiler ise, varisin gözle görülür sonuçlarıdır.

Köpükle Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varisli damarlar için yapılan ve köpük adı verilen ilacın kullanıldığı yönteme köpükle varis tedavisi adı verilir.

İşlemde kullanılan ilaç, köpük haline getirilir ve sorunlu damarlara, iğne yardımıyla enjekte edilir.

Tedavinin hedefi sorunlu damarın kapatılmasıdır. Varisin köpükle tedavisi, ameliyat yöntemlerine göre oldukça hızlı ve kolay bir işlemdir.

Hasta yatışına gerek olmayan yöntemde, genel anestezi uygulanmasına da gerek yoktur. İşlemden sonra hastalar evlerine dönebilirler.

Sorunlu bölgelerin gözle görülür bir şekilde iyileşmesi zaman alabilir.

Varis sorunu ağır olan kişiler, birden fazla köpükle varis tedavi seansı alabilirler.

6 Comments

 1. isimsiz
  Ekim 7, 2018

  Köpükle varis tedavisi için size gelsem acaba kaç seansta varislerden kurtulabilirim.

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 9, 2018

   Öncelikle belirtmek gerekir ki varislerinizin tedavisinin köpükle yapılabileceğinin garantisini buradan veremeyiz. Eğer varisinizin durumu köpükle tedaviye elverişli değilse köpükle varis tedavisi yapılmaz. Bunun yerine lazerle varis tedavisi yapılması gerekebilir. Bunun için mutlaka muayene randevusu alıp muayene olmanız gereklidir.

   Cevapla
 2. huriye göksu
  Ekim 9, 2018

  daha önce köpük tedavisi yaptırdım. ama tedaviden sonra iğne giriş yerlerinde yaralar oluştu ve yaklaşık 6 ay boyunca iyileşmedi. doktorum da geçecek dedi ilgilenmedi. bacaklarımda yine varisler arttı tedavi ettirmeye korkuyorum. size gelsem yara açılmadan tedavi yapabilir misiniz

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 9, 2018

   Huriye hanım geçmiş olsun, köpük tedavisi sırasında kullanılan ilaç yakıcı bir etkiye sahiptir. İşlem sırasında damar yerine damar dışına sızması o bölgede yaraların açılmasına neden olabilir. Bunu önlemek için iki tane önlem vardır. Bunlardan ilki işlem sırasında ultrason ile damarın içine iğnenin girişinin izlenmesidir. Diğer önlem ise damara işlem yapan kişinin deneyimli olmasıdır. Bu nedenle bu tip sorunların olmaması için azami özen göstermek gerekir. Kliniğimize başvurursanız yaralara neden olmayacak şekilde tedavinizi yapabiliriz.

   Cevapla
 3. leyla m.
  Ekim 10, 2018

  hocam merhaba, bende çok miktarda kılcal varis var. özellikle bacağımın arka kısmında bulunuyor. örümcek ağı gibi görünüyor. bu kılcal damarların yüzünden etek giyemez hale geldim. acaba köpük tedavisinden sonra hiç leke kalıyor mu? yani tedavi olduğumda tedavinin izi kalır mı?

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 10, 2018

   Leyha hanım merhaba, kılcal varislere ve özellikle örümcek ağı gibi görünen varislerin tedavisinde köpük tedavisi ve skleroterapi yöntemlerini kullanıyoruz. Bu yöntemler bacakta her hangi bir şekilde kalıcı leke bırakmaz. İlk yapıldığı zaman morluklar olabilir. Ancak bu morluklar kişiden kişiye farklı sürelerde kaybolur. Kalıcı bir oluşmaz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top