Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Belirtileri

Varis hastalığının bacak toplardamarlarında görülen bir sağlık sorunu olduğunu varis nedir isimli yazımızda açıklamıştık.

Bu bilginin yanı sıra kısaca varis belirtileri hakkında bilgi de vermiştik. Bu yazımızda varis belirtilerinin ne olduğu hakkında daha ayrıntılı yazı yazacağız.

Varis hastalığının belirtileri iki temel başlıkta incelenebilir.

Gözle görülen varis belirtileri

Gözle görülen varis belirtileri çoğu hasta açısından aslında tartışmasız olarak bilinen belirtilerdir. Bunlar;

Şişlik; bacak toplardamar sisteminde oluşan bu sağlık sorunu nedeniyle bacaklardaki kirli kanı kalbe taşıyan damarlar işlerini tam olarak yapamazlar bu nedenle bacaklarda kirli kan birikmeye başlar. Bu nedenle bacaklarda şişlik kaçınılmaz olarak ortaya çıkar.

Damarlarda artış; bacak toplardamar sisteminde oluşan bu sağlık sorunu kendisini damar miktarında artış olarak da gösterir. Ancak bacaklarda görülen her damar artışı varis olarak değerlendirilemez. Bu nedenle mutlaka renkli doppler ultrason ile bu damarların varis olup olmadığının araştırılması gereklidir.

Venöz yaralar; bacaklarda biriken kirli kan bir müddet sonra biriktiği yerde açık yaraların oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durum venöz yara olarak adlandırılır ve varis tedavisi yapılması üzerine bu yaralar çoğu zaman kendiliğinden iyileşir.

Hissedilen varis belirtileri

Kaşıntı; bacak toplarmarlarının görevini yapmaması nedeniyle bacaklarda kirli kan birikmesine bağlı olarak bacaklarda kaşıntı oluşması çok sık görülen varis belirtilerinden biridir.

  • Ağrı
  • Kramp
  • Yorgunluk
  • Dolgunluk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top