Varis Çeşitleri

Varis Çeşitleri ve Varis Tedavisi Yolları

Varis Çeşitleri

Varisler boyutlarına göre üç guruba ayrılır. Bunlar; küçük varisler, orta varisler ve büyük varislerdir. Küçük varisler, kılcal varisler olarak da bilinmektedir. Çapı 1mm ve altında olan varislerdir. Bu varisler, bacaklarda istenmeyen bir görüntüye neden olurlar. Ağ gibi, ince çizgiler halinde yayılan varis türleri bu kategoriye girer.

Daha büyük varisler olan orta varisler, 3mm çapından küçük ve 1mm çapından büyük varislerdir. En sık görüldükleri yer diz arkası ve ayak bileğidir. Damar görünümleri kolayca göze çarpar ve hafif bir şişlik oluşturabilirler.

Büyük varisler, genelde en sık şikayete sebep olan varis türüdür. Baldır veya bacağın içlerinde, mavi – yeşil damar görünümüyle kolayca göze çarparlar. Yaygın hale gelip, sağlık açısından risk oluşturmamaları adına incelenmelerinde yarar vardır.

Varisin Çeşitleri

Geçmişten günümüze varlığını sürdüren ve halk arasında sıkça rastladığımız varisler hem bir sağlık sorunu, hem de görsel açıdan bir sorundur. Varislerin çeşitleri birbirinden farklı olduğu gibi, kişiyi etkileme derecesi de farklılık gösterebilir. Zaman içinde ilerleyebilen bir rahatsızlık olan varisler bazı kişilerin yaşamını oldukça zora sokmaktadır. Geceye doğru artan acılar, ağrılar, kramplar, yanma, kaşıntı, yaralar veya kanama gibi belirtilerle kendini gösteren varisler, yürüme güçlüğü ve yorgunluğa yol açabilir.

Ayakta duran işlerde çalışan kişilerde veya fazla hareket etmeyen, çok oturan kişilerde varislere rastlanabilir. Varislerin hormon kaynaklı veya genetik sebeplerden dolayı oluşan bir rahatsızlık olduğu düşünülür. Bunun dışında, yukarıda belirttiğimiz yaşam şartları da varisin sebebi olabilir. Alkol kullananlarda, sigara içenlerde, aşırı kilolu kişilerde ve çeşitli hormon ilaçları kullananlarda varis görülebilir. Sıcak iklimlerde yaşamak da varisin meydana gelme sebebi olabilir. Varis sorunu olanların çok dar giyinmesi veya yüksek topuklu ayakkabı giymesi zararlı olacaktır. Düzenli yürüyüşlerle bacakları güçlendirmek ise varis hastalarına iyi gelecektir.

Varisin Tedavi Yolları

Varis tedavisi artık ameliyata gerek durulmadan yapılabilmektedir. Hastaların tedaviye gerek duyup duymadığı konusunda muayene ile ve renkli Doppler yöntemi ile incelenmesi gerekir. Varisin nedenleri ve görüntüsü tespit edilerek, tedavi süreci başlatılır. Ameliyatsız varis tedavi yollarından bazıları ise şöyledir:

Lazerle varis tedavisi

İlaç ile varis tedavisi

Skleroterapi

Köpükle varis tedavisi

Radyofrekans RF varis tedavisi

Buhar veya yapıştırıcı ile varis tedavisi

6 Comments

 1. Aysel Taştan
  Ekim 7, 2018

  hocam bende bulunan varisler cilt yüzeyiden görünen kılcal varis gibi ama hem çok ağrım oluyor hem de kaşıntı oluyor. bu tip varislerin tedavi edilmesi gerekiyor mu

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 9, 2018

   Varis estetik bir sorun olmaktan çok bir sağlık sorunudur. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Erken evrede tedavi edilmeyen varis hastalığı ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunlara yol açabileceğinden erken evrede varisinizi tedavi ettirmenizi tavsiye ederim.

   Cevapla
 2. ayten y.
  Ekim 9, 2018

  hocam merhaba, benim bacaklarımda geceleyin çok ağrı oluyor. ayak bileklerimde de şişlik var. ama pek damar görünmüyor. varis olabilir miyim. acaba bu varis hangi tip varistir.

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 9, 2018

   Ayten hanım merhaba, ayak bileklerinizde şişlik ve ağrı zaten varisin en önemli belirtilerindendir. Varis hastalığı her zaman cilt yüzeyinden görünmeyebilir. Bu durumda muayenenin ayakta renkli doppler ile yapılması gerekir. Sizin varisinizin tipi muhtemelen iç varistir.

   Cevapla
 3. nejla bayraklı
  Ekim 10, 2018

  varis hastalığı mı bilmiyorum ama benim bacaklarımda hiç damar görünmüyor ama bacaklarım sürekli şişiyor. akşamları yeniden iniyor. varis çorabı giysem iyi gelir mi? bir de bu varisin tipi nedir?

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 10, 2018

   Sizin durumunuzda bulunan varis hastalarının ilk çare olarak varis çorabına başvurması son derece normaldir. İlerleyen aşamalarda varis tedavisi olmanızı tavsiye ediyoruz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top