Varis Nedir?

VARİS

Varis, bacak toplardamarlarında görülen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu ortaya çıktığında dikkatle izlenmeli ve tedavisi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Varis bacaklardaki kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarların düzgün şekilde çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Bu hastalığın ilk belirtileri cilt yüzeyinden görülür hale gelen damar artışıdır. Bununla birlikte bacaklarda şişlik ve dolgunluk hissi de görülür. Pek çok varis hastası bacağındaki şişliğin yanı sıra ağrı ve kaşıntı sorununu da yaşamaya başlar. Bu nedenle varis hastalarının bu şişliği ve ağrıyı çözmek için farklı ilaç tedavisi yollarına başvurdukları görülmektedir.

Ancak bilinmelidir ki  varis hastalığı ilaç ile tedavi edilebilen bir hastalık değildir.

Varis hastalığının teşhisinden tedavisine ve sonrasında takibine kadar tüm sürecin tek bir doktor tarafından yürütülmesinde büyük yarar vardır.

Bu kapsamda girişimsel radyoloji uzmanları varis hastalığının teşhisi için renkli doppler ultrason ile hastalıklı damarların yerini ve boyutunu tespit etme olanağına sahiptir.

Aynı şekilde girişimsel radyoloji uzmanları varisli damarlara ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerini uygulama ehliyetine de sahiptir. Geçmişte kalp damar cerrahları tarafından ameliyat ile koparılarak çıkarılan damarlar radyoloji uzmanları tarafından AMELİYATSIZ ŞEKİLDE yakılarak kapatılmakta ve tedavi edilmektedir.

Girişimsel radyoloji uzmanı teşhis ve tedavisini yaptığı hastanın tedavi sonrasındaki durumunu da yine renkli doppler ultrason yardımı ile izleyebilme olanağına sahip olacaktır. Böylece hastanın bu hastalıktan kurtulmak yolunda tüm işlemlerinin tel elden yürütülmesi adına bir girişimsel radyoloji uzmanına danışması kadar faydalı bir durum yoktur.

Siz de varis hastalığı belirtilerini kendinizde görüyorsanız gecikmeden bir girişimsel radyoloji uzmanına başvurarak hastalığınızı teşhis ettirmeli, tedavi olmalı ve tedavi sonrasında takiplerinizi yaptırmalısınız.

Sağlıklı günler dileriz.

6 Comments

 1. Kenan Kurtar
  Ekim 7, 2018

  Rengin hanım merhaba, benim bacaklarımdaki varislerin uzun zamandır hiçbir sıkıntısı yok. çok fazla damar var ama bu damarlar ilerde sorun olabilir diye korkuyorum. acaba bunlar varis olmayabilir mi?

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 9, 2018

   Kenan bey merhaba, bacaklarda görülen her damar varis olmayabilir. Bunu anlamanın tek ve kesin yolu renkli doppler ultrason eşliğinde yapılacak varis muayenesidir. Varis muayenesi olursanız bunların varis olup olmadığı ve tehlikeli olup olmayacağı hakkında size net bilgi verebiliriz.

   Cevapla
 2. Sevdegül Esen
  Ekim 9, 2018

  bacaklarımda varis rahatsızlığı var. bu varislerden kurtulmak için her şeyi denedim. varis kremleri kullandım. çorap giydim. bir türlü düzelmedi. acaba bu varislerin tedavisi mümkün müdür. cevap verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 9, 2018

   Sevdegül hanım merhaba, varis hastalığı varis kremleri ya da bitkisel yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Ne yazık ki biize gelen hastalarımız büyük bir bölümü bize gelmeden önce bu tip yararsız materyalleri deneyerek zaman kaybetmiş oluyor. Varis hastalığı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Lütfen kliniğimize başvurunuz.

   Cevapla
 3. Duygu Kevserli
  Ekim 10, 2018

  hocam benim sorunum bacaklarımın yazın çok şişmesi, dinlendiğimde nispeten hafifliyor. ağrıda çok oluyor. kışın ağrılarım oluyor ama şişme az oluyor. mevsime bağlı olarak değişen bir durum yani. bu durum varis olabilir mi?

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 10, 2018

   Duygu hanım geçmiş olsun, tarif ettiğiniz durum varis hastalığının belirtilerine çok benziyor. Ancak yaz – kış arasında bu şekilde farklılık olması çok düşündürücü. Bu durumda varis muayenesi olmanızı ve renkli doppler ultrason ile venöz haritalama yaptırmanızı öneririm. Varis muayenesi için bize 0 532 385 31 93 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top