Varis Tedavisi

VARİS NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Birçok insanın hayatını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olan varislerle ilgili olarak, varis nedir ve varis nasıl tedavi edilir, sorularını yanıtlamaya çalışacağız. Kimilerinde, kişiyi rahatız etmeyecek boyutlarda olan varisler, sadece görsel bir sorun olarak düşünülebilir. Bazıları için ise varis, ciddi şikayetlere neden olan, kişinin yürümesini engelleyecek boyutlara varan ve damar tıkanıklığına sebep olabilen bir rahatsızlıktır. Varisin  meydana getirdiği şikayetler,  varisin boyutları ve bacaklardaki yaygınlığı, varis tedavisi konusunda atılacak adımları belirleyecektir. Varise çözüm arıyorsanız, öncelikle tedavi kararını doktorunuza bırakmanız doğru bir adım olacaktır.

Varis kimlerde görülür?

Varisler, ailesinde varis olan kişilerde, kalıtımsal nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak ailesinde varis olanların kesinlikle varis şikayeti yaşayacağını söylemek doğru değildir. Varisler, kadınlarda daha fazla gözlenebilen bir rahatsızlıktır. Fazla kilolar, doğum yapmak veya hamilelik varisin nedenleri arasındadır. Varisin bilinen bir diğer nedeni ise yaşam tarzıdır. Fazla oturan, hareketsiz kişilerde varis gözlenebilir. Bununla birlikte, ayakta uzun süre durmayı gerektiren mesleklerde varis şikayeti ortaya çıkabilir.

Varislerin sebepleri nelerdir?

Varisler, bacaklarımızdaki toplardamarlardan kaynaklı bir sorundur. Bacaklardaki kirli kanı bedenimizin dolaşım sistemine geri götürmekten sorumlu olan toplardamarlarda meydana gelen büyüme veya genişlemeler, varislerin oluşmasına neden olmaktadır. Toplardamarların içindeki kapakçıkların işlevsel bozukluğu, varis denen rahatsızlığı ortaya çıkmasına neden olur.

Varis tedavi yöntemleri nedir?

Varisin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Günümüzde geliştirilen ameliyat olmadan varis tedavisi olma imkanı sunan teknikler, hastalar açısından büyük kolaylıktır. Böylece hastalar, çoğu zaman uygulamadan sonra aynı gün evlerine gidebilirler. Başlıca varis tedavi yöntemleri şöyledir:

 • Radyodalgaları ile varis tedavisi
 • Lazerle varis tedavisi
 • Ameliyatla varis tedavisi
 • Buhar yöntemiyle varis tedavisi
 • Köpükle varis tedavisi
 • Skleroterapi
 • Flebektomi
 • İlaçla varis tedavisi
 • Varis çorabı kullanımı

Varis sorununun farklı sorunlara yol açmaması için doktorunuza görünmenizde yarar olacaktır. Özellikle, aşırı şişlik ve yara görülen varislerde tedavi işlemi gecikmeden uygulanmalıdır. Varisleriniz gündelik yaşamınızı zora sokuyorsa tedavi görmeniz şarttır. Varisler, bacaklarınızda renk değişimi yaratıyorsa, bu sorunun incelenmesi gerekebilir.

8 Comments

 1. Burçin Korur
  Ekim 9, 2018

  Ailede varis hastalığı var. Ben de de varis hastalığının ilk belirtilerini görüyorum. Varis tedavisi olmak için ne zamana kadar beklemeliyim. Erken tedavi ya da geç tedavi sınırı nedir. Şu anda çok rahatsızlık vermiyor bana bu varisler.

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ekim 9, 2018

   Burçin hanım merhaba, varis hastalığı erken evrede tedavi edildiği müddetçe ilerleme seviyesi o kadar az olmaktadır. Bence varis hastalığınız varsa erken evrede kontrol altında tutmak daha sonra daha kapsamlı varis tedavilerinden sizi koruyacaktır.

   Cevapla
 2. Sultan Eskici
  Ocak 23, 2019

  Rengin hanım merhaba, bacaklarımın üst kısmında çok miktarda kılcal varisler oluştu. Bu kılcal varislerin tedavisi mümkün müdür

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ocak 31, 2019

   Sultan hanım merhaba, bacaklarınızdaki her türlü varisin tedavisi mümkündür. Tedavi olmak için randevu alınız.

   Cevapla
 3. Emine Hasırcı
  Ocak 27, 2019

  Hocam eskiden bacaklarımda hiç damar yoktu. Neredeyse 2 ay içinde birden bire bacaklarımda damarlar oluşmaya başladı. Varis hastalığı bu kadar hızlı gelişir mi? Varis tedavisi olmam gerekir mi?

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Ocak 31, 2019

   Emine hanım merhaba, bacaklarınızda varisin bu kadar ani şekilde oluşmasına neden olan olgunun ne olduğunun iyi araştırılması gerekir. Bu yapılmadan bir yorum yapmak doğru olmaz. Bu nedenle ayrıntılı bir varis muayenesi olmanız gerekir. Bunun için lütfen bizi arayınız.

   Cevapla
 4. Melahat Y.
  Ocak 28, 2019

  Rengin hanım ben ortaokul öğretmeniyim. Bazı zamanlarda bacaklarımda çok şiddetli ağrılar ve ayaklarımda yanmalardan şikayetçiyim. İnternet sitenizden öğrendiğim kadarıyla varis hastası olmuşum. Varis tedavisi ücretleri hakkında bilgi verir misiniz?

  Cevapla
  1. Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Şubat 12, 2019

   Melahat hanım merhaba, bacaklarınızda yaşadığınız sıkıntıların varise bağlı olup olmadığının varis muayenesi ile kesin olarak tespit edilmesi gerekir. Bu yapıldıktan sonra uygulanacak varis tedavisi yöntemine göre fiyat belirlenir. Varis tedavisi fiyatları hakkında bilgiyi kliniğimizden telefonla alabilirsiniz. Kılcal damar çatlaması tedavisi Ankara

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top